Competition
Taça de Portugal 2020/2021
Portugal
Games
1st Round | |||||||||
Sat | 26.Sep.2020 - 10:00 | Porto Cruz | 1-4 | Camacha | |||||
Sat | 26.Sep.2020 - 10:00 | Amares | 0-1 | Vianense | |||||
Sat | 26.Sep.2020 - 11:00 | Berço | 1-2 | Vilaverdense | |||||
Sat | 26.Sep.2020 - 14:00 | Bragança | 0-1 | Os Limianos | |||||
Sat | 26.Sep.2020 - 14:00 | Beira-Mar | 1-0 | Oliveira Hospital | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Aguia FC Vimioso |
1-1 e.t.(1-2) | Mirandela | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Maria da Fonte | 1-2 | Montalegre | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Cerveira | 2-0 | Brito | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Cacadores das Taipas | 0-3 | Fafe | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Felgueiras 1932 | 3-0 | Desportivo Aves | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Gondomar | 7-0 | Sporting Meda | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Trofense |
0-0 e.t.(0-0) p.g.(7-6) | Vila Mea | 2 | ||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Coimbrões | 1-2 | Valadares Gaia | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Paredes | 1-0 | Castro Daire | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Vila Real |
0-0 e.t.(1-0) | Mondinense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | São João Ver | 1-0 | Lusitania FC Lourosa | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Câmara de Lobos | 2-1 | Leca | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | AR São Martinho |
0-0 e.t.(2-0) | Pevidem | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Pedras Rubras |
1-1 e.t.(2-1) | Amarante | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Fátima | 0-3 | Oleiros | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Pêro Pinheiro |
0-0 e.t.(1-0) | Praiense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Portalegrense | 0-11 | Marinhense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Crato | 0-4 | União de Leiria | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Alcains |
2-2 e.t.(2-2) p.g.(3-4) | Vitória de Sernache | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Ferreira de Aves | 0-1 | Sanjoanense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Alverca | 3-0 | Guadalupe | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Sacavenense | 2-0 | Sintrense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Ançã | 3-1 | Tocha | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Anadia |
0-0 e.t.(2-0) | Condeixa | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Uniao de Tomar | 2-3 | AD Portomosense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Aguiar da Beira | 1-4 | Vila Cortez | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Oriental Dragon | 3-0 | Fayal | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Real | 3-0 | Lusitânia | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Vasco da Gama Vidigueira |
1-1 e.t.(1-2) | Juventude Evora | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Pinhalnovense | 2-0 | Atlético CP | 2 | ||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Aljustrelense |
0-0 e.t.(1-0) | Praia Milfontes | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Lusitano Évora 1911 | 0-0 | Moncarapachense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | FC Barreirense | 3-0 | Madalena | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Fabril Barreiro | 2-0 | Rabo Peixe | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Lusitano FCV | 0-0 | Águias do Moradal | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Sertanense | 1-0 | Benfica Castelo Branco | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Olhanense | 0-2 | Lusitano GC Evora | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | GRAP | 2-1 | Alqueidão da Serra | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Calvão | 0-1 | Carapinheirense | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Santa Marta Penaguião | 2-0 | Cinfães | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 10:00 | Canelas 2010 | 2-0 | Foz | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 11:00 | Torreense | 3-0 | União Almeirim | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 11:00 | São Roque (Açores) | 0-3 | Estrela Amadora | |||||
Sun | 27.Sep.2020 - 11:00 | Ideal | 4-0 | Vale Formoso | |||||
Mon | 05.Oct.2020 - 09:00 | Moura | 2-0 | Culatrense | |||||
Wed | 07.Oct.2020 - 14:30 | Fazendense | 0-2 | 1º Dezembro | |||||
Wed | 07.Oct.2020 - 15:00 | União Madeira | 0-5 | Tirsense | 14 | ||||
Wed | 07.Oct.2020 - 15:45 | Ferreiras |
2-2 e.t.(2-2) p.g.(4-2) | Louletano | |||||
Wed | 07.Oct.2020 - 16:00 | União Ericeirense | 0-3 | Loures | |||||
2nd Round | |||||||||
Fri | 09.Oct.2020 - 06:00 | Sertanense | 0-4 | Estoril | 10 | ||||
Sat | 10.Oct.2020 - 09:00 | Caldas |
1-1 e.t.(1-1) p.g.(4-5) | Sporting Covilhã | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 10:00 | Uniao Montemor | 0-2 | Feirense | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 10:00 | Vidago | 1-5 | Vilafranquense | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 10:00 | Ovarense |
1-1 e.t.(1-2) | Oriental Dragon | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 11:00 | Lagos | 1-3 | Penafiel | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 11:00 | Fontinhas | 1-0 | Mafra | |||||
Sat | 10.Oct.2020 - 13:00 | Estrela Amadora | 2-0 | Lusitano FCV | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 06:00 | Juventude Evora | 1-3 | Académica | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Cerveira | 0-2 | Oriental Lisboa | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Santa Marta Penaguião | 1-5 | Leixões | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Lusitano GC Evora |
1-1 e.t.(2-1) | Mortágua | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Ançã |
2-2 e.t.(2-2) p.g.(3-4) | Sacavenense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | AR São Martinho | 1-2 | Paredes | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Oleiros | 3-2 | Mirandela | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Moncarapachense | 1-2 | Anadia | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Uniao Idanhense | 0-8 | Torreense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | São João Ver |
0-0 e.t.(0-1) | Marinhense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Estudantes Africanos | 0-5 | Arouca | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Sesimbra | 1-4 | UD Oliveirense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Vila Real | 2-3 | Casa Pia | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Os Limianos |
1-1 e.t.(2-1) | Aljustrelense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Trofense | 4-2 | Águeda | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Pêro Pinheiro | 0-1 | Fafe | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Carapinheirense | 0-2 | Pinhalnovense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Vitória de Sernache | 0-2 | Fabril Barreiro | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Montalegre | 3-1 | Vila Cortez | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Espinho | 1-0 | Chaves | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Vianense | 0-1 | Vilar de Perdizes | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Câmara de Lobos | 0-2 | Vizela | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | GRAP | 1-4 | Cova Piedade | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Sanjoanense |
0-0 e.t.(0-0) p.g.(4-2) | Canelas 2010 | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | 1º Dezembro | 1-2 | União de Leiria | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Loures | 0-2 | Gondomar | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | AD Portomosense | 0-3 | Real | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Amora |
0-0 e.t.(1-0) | Ferreiras | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Moura | 0-2 | Beira-Mar | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 10:00 | Moncao | 2-0 | FC Barreirense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 11:00 | Ideal |
0-0 e.t.(0-0) p.g.(3-4) | Merelinense | |||||
Sun | 11.Oct.2020 - 12:00 | Alverca | 2-1 | Camacha | 4 | ||||
1st Round | |||||||||
Wed | 21.Oct.2020 - 10:00 | Lourinhanense | 0-3 | União Santarém | |||||
2nd Round | |||||||||
Wed | 21.Oct.2020 - 10:00 | Tirsense | 2-3 | Olimpico do Montijo | |||||
Wed | 28.Oct.2020 - 10:30 | Vilaverdense |
1-1 e.t.(1-1) p.g.(5-4) | União Santarém | |||||
Wed | 28.Oct.2020 - 11:00 | Rebordelo | 1-3 | Varzim | |||||
Wed | 28.Oct.2020 - 11:00 | Felgueiras 1932 | 2-1 | Valadares Gaia | |||||
Wed | 28.Oct.2020 - 14:00 | Vitória FC | 0-1 | Academico Viseu | 6 | ||||
Wed | 11.Nov.2020 - 10:00 | Pedras Rubras | 2-3 | Salgueiros | 16 | ||||
3rd Round | |||||||||
Fri | 20.Nov.2020 - 09:30 | Oleiros |
0-0 e.t.(0-0) | Gil Vicente | |||||
Fri | 20.Nov.2020 - 12:30 | Feirense | 0-1 | Amora | |||||
Fri | 20.Nov.2020 - 16:00 | União de Leiria | 1-0 | Portimonense | 15 | ||||
Sat | 21.Nov.2020 - 06:00 | Oriental Dragon |
0-0 e.t.(0-0) p.g.(3-4) | Leixões | |||||
Sat | 21.Nov.2020 - 06:15 | Oriental Lisboa | 0-3 | Famalicão | 2 | ||||
Sat | 21.Nov.2020 - 09:00 | Montalegre | 2-3 | Academico Viseu | |||||
Sat | 21.Nov.2020 - 09:30 | Fabril Barreiro | 0-2 | Porto | 33 | ||||
Sat | 21.Nov.2020 - 10:00 | Marinhense |
1-1 e.t.(1-1) p.g.(3-5) | Cova Piedade | |||||
Sat | 21.Nov.2020 - 11:30 | Arouca |
0-0 e.t.(0-0) p.g.(6-7) | Vitória SC | 24 | ||||
Sat | 21.Nov.2020 - 14:30 | Trofense | 1-2 | Sporting Braga | 42 | ||||
Sat | 21.Nov.2020 - 16:15 | Paredes | 0-1 | Benfica | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Felgueiras 1932 | 0-1 | Tondela | 4 | ||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Anadia | 2-1 | Pinhalnovense | 2 | ||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Espinho | 2-1 | Gondomar | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Os Limianos | 1-2 | Fontinhas | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Torreense | 2-0 | Alverca | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Fafe | 5-1 | Vilar de Perdizes | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 06:00 | Vilaverdense | 2-3 | Olimpico do Montijo | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 09:30 | Moncao | 1-2 | Rio Ave | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 09:30 | Beira-Mar | 1-3 | Santa Clara | |||||
Sun | 22.Nov.2020 - 09:30 | Merelinense | 0-1 | Moreirense | 10 | ||||
Sun | 22.Nov.2020 - 12:15 | UD Oliveirense | 0-4 | Paços de Ferreira | 18 | ||||
Sun | 22.Nov.2020 - 15:00 | Vizela |
0-0 e.t.(0-1) | Boavista | 39 | ||||
Mon | 23.Nov.2020 - 06:00 | Salgueiros | 2-1 | Sporting Covilhã | 13 | ||||
Mon | 23.Nov.2020 - 09:00 | Penafiel |
2-2 e.t.(2-3) | Marítimo | 25 | ||||
Mon | 23.Nov.2020 - 11:45 | Real | 0-2 | Belenenses | |||||
Mon | 23.Nov.2020 - 14:30 | Académica | 1-0 | Varzim | 38 | ||||
Mon | 23.Nov.2020 - 16:15 | Sacavenense | 1-7 | Sporting CP | 76 | ||||
Wed | 25.Nov.2020 - 05:00 | Casa Pia |
1-1 e.t.(2-3) | Nacional | 26 | ||||
Thu | 03.Dec.2020 - 09:30 | Estrela Amadora | 2-0 | Farense | |||||
Wed | 09.Dec.2020 - 10:00 | Estoril | 5-0 | Lusitano GC Evora | |||||
Wed | 09.Dec.2020 - 13:00 | Vilafranquense | 2-1 | Sanjoanense | 11 | ||||
4th Round | |||||||||
Fri | 11.Dec.2020 - 09:00 | Academico Viseu | 3-0 | Académica | 38 | ||||
Fri | 11.Dec.2020 - 16:15 | Sporting CP | 3-0 | Paços de Ferreira | 128 | ||||
Sat | 12.Dec.2020 - 07:00 | Fontinhas |
1-1 e.t.(1-1) p.g.(3-4) | Fafe | |||||
Sat | 12.Dec.2020 - 10:00 | Rio Ave | 2-1 | Famalicão | 7 | ||||
Sat | 12.Dec.2020 - 16:00 | Estoril | 2-1 | Boavista | 22 | ||||
Sun | 13.Dec.2020 - 06:00 | Cova Piedade |
1-1 e.t.(2-3) | Moreirense | |||||
Sun | 13.Dec.2020 - 09:00 | Vitória SC | 0-1 | Santa Clara | 17 | ||||
Sun | 13.Dec.2020 - 13:30 | Porto | 2-1 | Tondela | 43 | ||||
Sun | 13.Dec.2020 - 15:30 | Benfica | 5-0 | Vilafranquense | 27 | ||||
Mon | 14.Dec.2020 - 06:00 | Torreense | 1-0 | Amora | |||||
Mon | 14.Dec.2020 - 09:00 | Anadia | 0-1 | Estrela Amadora | |||||
Mon | 14.Dec.2020 - 15:15 | Olimpico do Montijo | 0-7 | Sporting Braga | |||||
Wed | 23.Dec.2020 - 06:00 | Marítimo |
1-1 e.t.(2-1) | Salgueiros | 15 | ||||
Wed | 23.Dec.2020 - 11:00 | União de Leiria | 0-3 | Gil Vicente | 5 | ||||
Wed | 23.Dec.2020 - 14:00 | Belenenses |
0-0 e.t.(3-0) | Espinho | 4 | ||||
Wed | 23.Dec.2020 - 15:00 | Nacional | 3-1 | Leixões | 8 | ||||
8th Finals | |||||||||
Mon | 11.Jan.2021 - 16:15 | Marítimo | 2-0 | Sporting CP | 162 | ||||
Tue | 12.Jan.2021 - 09:00 | Rio Ave | 1-2 | Estoril | 71 | ||||
Tue | 12.Jan.2021 - 12:00 | Moreirense | 1-2 | Santa Clara | 63 | ||||
Tue | 12.Jan.2021 - 13:00 | Nacional |
2-2 e.t.(2-4) | Porto | 104 | ||||
Tue | 12.Jan.2021 - 16:15 | Estrela Amadora | 0-4 | Benfica | |||||
Wed | 13.Jan.2021 - 10:30 | Sporting Braga | 5-0 | Torreense | 48 | ||||
Thu | 14.Jan.2021 - 09:00 | Fafe |
2-2 e.t.(2-3) | Belenenses | 29 | ||||
Thu | 14.Jan.2021 - 15:30 | Gil Vicente |
2-2 e.t.(3-2) | Academico Viseu | 69 | ||||
Quarter-finals | |||||||||
Wed | 27.Jan.2021 - 15:15 | Marítimo |
1-1 e.t.(1-3) | Estoril | 94 | ||||
Thu | 28.Jan.2021 - 16:15 | Benfica | 3-0 | Belenenses | 128 | ||||
Fri | 29.Jan.2021 - 14:45 | Sporting Braga | 2-1 | Santa Clara | 150 | ||||
Fri | 29.Jan.2021 - 15:45 | Gil Vicente | 0-2 | Porto | 156 | ||||
Semi-finals | |||||||||
Wed | 10.Feb.2021 - 15:15 | Sporting Braga | 1-1 | Porto | 178 | ||||
Thu | 11.Feb.2021 - 15:15 | Estoril | 1-3 | Benfica | 208 | ||||
Wed | 03.Mar.2021 - 15:15 | Porto | 2-3 | Sporting Braga | 132 | ||||
Thu | 04.Mar.2021 - 15:15 | Benfica | 2-0 | Estoril | 216 | ||||
Final | |||||||||
Sun | 23.May.2021 - 15:30 | Sporting Braga | 2-0 | Benfica | 104 |
Football Competitions
National Club Competitions |
USA GBR ESP DEU ITA PRT FRA NLD BRA AGO ALB ARE ARG ARM AUS AUT AZE BEL BGR BIH BLR BOL CAN CHE CHL CHN COL CRI CYP CZE DNK DZA ECU EGY EST FIN GBR GHA GRC GTM HKG HND HRV HUN IDN IND IRL IRL IRN IRQ ISL ISR JAM JPN KAZ KOR LTU LUX LVA MDA MEX MLT MOZ MYS NGA NOR NZL PAN PER POL PRY QAT ROU RUS SAU SGP SLV SRB STP SVK SVN SWE THA TUN TUR UKR URY VEN VNM WAL ZAF AFR EUR WOR WOR EUR |
International Club Competitions |
EUR EUR EUR SOU WOR EUR AFR N/C WOR WOR WOR EUR EUR WOR SOU N/C ASI ASI ASI ASI N/C AFR OCE WOR SOU SOU WOR WOR WOR ASI N/C ASI AFR AFR WOR ASI AFR OCE WOR EUR ASI ASI WOR ASI ASI EUR WOR EUR WOR SOU EUR WOR EUR WOR WOR WOR WOR WOR WOR N/C EUR EUR EUR |
National Teams |
EUR EUR EUR ASI AFR N/C SOU OCE N/C N/C N/C N/C WOR N/C SOU OCE EUR SOU EUR EUR WOR EUR |
Taça de Portugal - 2020/2021
- 100% 166 / 166 Games
- Home team wins 42.77%
- Draws 2.41%
- Away team wins 54.82%
- Over 1.5 76.51%
- Over 2.5 51.81%
- Over 3.5 27.71%
- Goals 454
- Goals /match 2.73
- Goals /match home 1.21
- Goals /match away 1.52
- Both teams score 42.17%
- Goals after 80' 9.03%
No tv schedule yet for US
(change)