Competition
Copa Venezuela 2017
Venezuela
Games
1st Round | |||||||||
Tue | 25.Apr.2017 - 20:00 | Internacional Turén | vs | Policía de Lara | Group 6 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 13:00 | Pellícano FC | 1-2 | Hermandad Gallega | Group 3 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 15:00 | Fundación UDC Pampatar | 2-2 | Deportivo Nueva Esparta | Group 1 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 15:00 | Arroceros de Calabozo | 3-0 | Ortiz | Group 4 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 15:30 | Lara | 2-1 | Madeira Club Lara | Group 5 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 17:00 | Minasoro FV | 2-2 | Minervén | Group 2 | ||||
Wed | 26.Apr.2017 - 19:30 | Policía del Táchira | 1-1 | Independiente La Fría | Group 7 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:00 | Deportivo Nueva Esparta | 2-2 | Ciudad Vinotinto | Group 1 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:00 | Minervén | 1-0 | La Mejía | Group 2 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:00 | Hermandad Gallega | 3-1 | Libertador | Group 3 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:00 | Internacional Turén | 2-2 | Ilusión Naranja | Group 6 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:00 | Independiente La Fría | 3-0 | Atlético Mérida | Group 7 | ||||
Wed | 03.May.2017 - 15:30 | Ortiz | 6-4 | Pacairigua | Group 4 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Ciudad Vinotinto | 1-1 | Fundación UDC Pampatar | Group 1 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | La Mejía | 0-2 | Minasoro FV | Group 2 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Libertador | 2-3 | Pellícano FC | Group 3 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Pacairigua | 3-0 | Arroceros de Calabozo | Group 4 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Talentos del Sur | 1-1 | Lara | Group 5 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Ilusión Naranja | 2-3 | Internacional Turén | Group 6 | ||||
Wed | 10.May.2017 - 15:00 | Atlético Mérida | 3-0 | Policía del Táchira | Group 7 | ||||
Wed | 17.May.2017 - 15:00 | Madeira Club Lara | 1-3 | Talentos del Sur | Group 5 | ||||
2nd Round | |||||||||
Tue | 23.May.2017 - 15:30 | Gran Valencia | 2-4 | Estudiantes Caracas | |||||
Wed | 24.May.2017 - 13:00 | Petare | 2-1 | UCV | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | Deportivo Nueva Esparta | 1-2 | Margarita | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | Hermandad Gallega | 4-5 | Petroleros de Anzoátegui | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | Pacairigua | 1-0 | Tucanes | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | LALA | 2-1 | Chicó de Guayana | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | Talentos del Sur | 0-0 | Llaneros de Guanare | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:00 | Internacional Turén | 1-4 | Atletico Guanare | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:30 | Minasoro FV | 3-0 | Angostura | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:30 | Independiente La Fría | 2-1 | Titanes | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:30 | Unión Atlético Falcón | 4-0 | Academia Puerto Cabello | |||||
Wed | 24.May.2017 - 15:30 | Atlético El Vigía | 3-3 | ULA | |||||
Wed | 24.May.2017 - 16:00 | Yaracuy | 0-2 | Yaracuyanos | |||||
Wed | 24.May.2017 - 19:00 | Ureña | 2-0 | Real Frontera | |||||
Sat | 27.May.2017 - 15:00 | Estudiantes Caracas | 1-2 | Gran Valencia | |||||
Sat | 27.May.2017 - 15:30 | Academia Puerto Cabello | 0-1 | Unión Atlético Falcón | |||||
Sat | 27.May.2017 - 15:30 | ULA | 2-0 | Atlético El Vigía | |||||
Sat | 27.May.2017 - 16:00 | Real Frontera | 2-1 | Ureña | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:00 | Tucanes | 3-2 | Pacairigua | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:00 | Chicó de Guayana | 1-2 | LALA | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:00 | Titanes | 2-0 | Independiente La Fría | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:30 | Yaracuyanos | 2-1 | Yaracuy | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:30 | Margarita |
1-2 p.g.(4-2) | Deportivo Nueva Esparta | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:30 | Petroleros de Anzoátegui | 4-1 | Hermandad Gallega | |||||
Sun | 28.May.2017 - 15:30 | Llaneros de Guanare | 5-3 | Talentos del Sur | |||||
Sun | 28.May.2017 - 16:00 | UCV | 1-2 | Petare | |||||
Sun | 28.May.2017 - 18:00 | Angostura | 2-2 | Minasoro FV | |||||
Mon | 29.May.2017 - 19:00 | Atletico Guanare | 4-4 | Internacional Turén | |||||
3rd Round | |||||||||
Tue | 08.Aug.2017 - 16:00 | Titanes | 0-1 | Zulia | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 13:00 | Estudiantes Caracas | 0-0 | Metropolitanos | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:00 | LALA | 0-1 | Monagas | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:00 | Petroleros de Anzoátegui | 2-2 | Caracas | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:00 | Deportivo Zulia | 0-0 | Trujillanos | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:00 | Atlético Socopó | 1-1 | Zamora | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:30 | Margarita | 2-0 | Deportivo Anzoátegui | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:30 | Minasoro FV | 2-5 | Mineros de Guayana | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:30 | Yaracuyanos | 0-2 | Aragua | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:30 | ULA | 1-2 | Estudiantes Mérida | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 15:30 | Unión Atlético Falcón | 0-0 | Carabobo | |||||
Wed | 09.Aug.2017 - 19:00 | Petare | 0-1 | Deportivo La Guaira | 17 | ||||
Wed | 09.Aug.2017 - 19:00 | Ureña | 1-0 | Deportivo Táchira | 15 | ||||
Wed | 09.Aug.2017 - 19:00 | Llaneros de Guanare | 1-1 | Portuguesa | |||||
Thu | 10.Aug.2017 - 13:00 | Pacairigua | 0-2 | Atlético Venezuela | |||||
Thu | 10.Aug.2017 - 15:00 | Atletico Guanare | 1-2 | Deportivo Lara | |||||
Tue | 22.Aug.2017 - 17:00 | Deportivo La Guaira | 3-1 | Petare | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 10:00 | Atlético Venezuela | 2-0 | Pacairigua | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 15:30 | Deportivo Anzoátegui | 1-1 | Margarita | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 16:00 | Zulia | 3-2 | Titanes | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 16:00 | Deportivo Lara | 5-0 | Atletico Guanare | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 17:00 | Mineros de Guayana | 5-0 | Minasoro FV | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 17:00 | Aragua | 2-1 | Yaracuyanos | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 17:00 | Trujillanos | 1-0 | Deportivo Zulia | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Monagas | 4-0 | LALA | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Caracas | 1-1 | Petroleros de Anzoátegui | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Metropolitanos | 0-2 | Estudiantes Caracas | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Estudiantes Mérida | 0-1 | ULA | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Deportivo Táchira | 2-1 | Ureña | 7 | ||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:00 | Carabobo | 3-0 | Unión Atlético Falcón | |||||
Wed | 23.Aug.2017 - 19:30 | Zamora | 1-0 | Atlético Socopó | |||||
Wed | 30.Aug.2017 - 15:30 | Portuguesa | 2-2 | Llaneros de Guanare | |||||
8th Finals | |||||||||
Wed | 06.Sep.2017 - 15:30 | Margarita | 0-0 | Monagas | |||||
Wed | 06.Sep.2017 - 16:00 | Zulia | 2-1 | Trujillanos | 16 | ||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Atlético Venezuela | 2-2 | Estudiantes Caracas | |||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Deportivo La Guaira | 1-0 | Aragua | |||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Estudiantes Mérida | 1-1 | Ureña | |||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Carabobo | 1-0 | Deportivo Lara | 31 | ||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Llaneros de Guanare | 1-3 | Zamora | |||||
Wed | 06.Sep.2017 - 19:00 | Mineros de Guayana | 1-2 | Caracas | |||||
Wed | 13.Sep.2017 - 16:00 | Deportivo Lara |
1-0 p.g.(3-4) | Carabobo | 5 | ||||
Wed | 13.Sep.2017 - 17:00 | Trujillanos | 0-2 | Zulia | 12 | ||||
Wed | 13.Sep.2017 - 17:00 | Aragua |
1-0 p.g.(5-3) | Deportivo La Guaira | 9 | ||||
Wed | 13.Sep.2017 - 19:00 | Monagas | 2-3 | Margarita | |||||
Wed | 13.Sep.2017 - 19:00 | Estudiantes Caracas | 0-0 | Atlético Venezuela | |||||
Wed | 13.Sep.2017 - 19:00 | Ureña | 3-1 | Estudiantes Mérida | 9 | ||||
Wed | 13.Sep.2017 - 19:00 | Caracas | 2-3 | Mineros de Guayana | 27 | ||||
Wed | 13.Sep.2017 - 19:30 | Zamora | 2-1 | Llaneros de Guanare | |||||
Quarter-finals | |||||||||
Wed | 27.Sep.2017 - 16:00 | Zulia | 1-1 | Ureña | 12 | ||||
Wed | 27.Sep.2017 - 17:00 | Aragua | 2-2 | Estudiantes Caracas | |||||
Wed | 27.Sep.2017 - 19:00 | Carabobo | 1-2 | Zamora | 8 | ||||
Wed | 27.Sep.2017 - 19:00 | Mineros de Guayana | 4-1 | Margarita | |||||
Wed | 11.Oct.2017 - 15:30 | Margarita | 0-1 | Mineros de Guayana | |||||
Wed | 11.Oct.2017 - 16:00 | Ureña | 2-0 | Zulia | 4 | ||||
Wed | 11.Oct.2017 - 19:00 | Estudiantes Caracas | 1-1 | Aragua | |||||
Wed | 11.Oct.2017 - 19:30 | Zamora | 2-1 | Carabobo | 13 | ||||
Semi-finals | |||||||||
Wed | 25.Oct.2017 - 16:00 | Ureña | 1-1 | Zamora | 1 | ||||
Wed | 25.Oct.2017 - 19:00 | Mineros de Guayana | 2-0 | Estudiantes Caracas | |||||
Wed | 01.Nov.2017 - 19:00 | Estudiantes Caracas | 0-2 | Mineros de Guayana | |||||
Wed | 01.Nov.2017 - 19:30 | Zamora | 1-0 | Ureña | |||||
Finals | |||||||||
Wed | 08.Nov.2017 - 18:00 | Zamora | 1-1 | Mineros de Guayana | |||||
Tue | 28.Nov.2017 - 18:00 | Mineros de Guayana | 4-3 | Zamora | 26 |
Football Competitions
National Club Competitions |
USA GBR ESP DEU ITA PRT FRA NLD BRA AGO ALB ARE ARG ARM AUS AUT AZE BEL BGR BIH BLR BOL CAN CHE CHL CHN COL CRI CYP CZE DNK DZA ECU EGY EST FIN GBR GHA GRC GTM HKG HND HRV HUN IDN IND IRL IRL IRN IRQ ISL ISR JAM JPN KAZ KOR LTU LUX LVA MDA MEX MLT MOZ MYS NGA NOR NZL PAN PER POL PRY QAT ROU RUS SAU SGP SLV SRB STP SVK SVN SWE THA TUN TUR UKR URY VEN VNM WAL ZAF AFR EUR WOR WOR EUR |
International Club Competitions |
EUR EUR EUR SOU WOR EUR AFR N/C WOR WOR WOR EUR EUR WOR SOU N/C ASI ASI ASI ASI N/C AFR OCE WOR SOU SOU WOR WOR WOR ASI N/C ASI AFR AFR WOR ASI AFR OCE WOR EUR ASI ASI WOR ASI ASI EUR WOR EUR WOR SOU EUR WOR EUR WOR WOR WOR WOR WOR WOR N/C EUR EUR EUR |
National Teams |
EUR EUR EUR ASI AFR N/C SOU OCE N/C N/C N/C N/C WOR N/C SOU OCE EUR SOU EUR EUR WOR EUR |
Copa Venezuela - 2017
- 99% 110 / 111 Games
- Home team wins 43.64%
- Draws 26.36%
- Away team wins 30%
- Over 1.5 80%
- Over 2.5 56.36%
- Over 3.5 31.82%
- Goals 329
- Goals /match 2.99
- Goals /match home 1.69
- Goals /match away 1.3
- Both teams score 58.18%
- Goals after 80' 13.68%
No tv schedule yet for US
(change)